Facebook

Bezpieczna łazienka – jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Bezpieczeństwo mieszkańców we własnym domu nie jest chyba nikomu obojętne. Chcąc zadbać o ich życie i zdrowie. nie wystarczy tylko czuwać przy najmłodszych – niebezpieczeństwo może czaić się na każdym kroku. Nie powinno się także lekceważyć dziecięcej kreatywności. Nawet podczas najzwyklejszych, rutynowych czynności może dojść do wypadku. Bezpieczny i przyjazny domownikom dom to także odpowiednio przystosowana łazienka.

 

W łazience na zdrowie mieszkańców, szczególnie dzieci, także może czyhać wiele niebezpieczeństw. Czasami dorośli nie zdają sobie sprawy z tego, co może zagrozić ich pociechom. Stosowanie się do podstawowych zasad zdrowego rozsądku i takie zaprojektowanie łazienki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznego incydentu, może skutecznie ochronić zdrowie współlokatorów. Szczególnie groźny dla życia jest tlenek węgla – czad – jest to bezbarwny, bezwonny, silnie trujący gaz. Na szczęście łatwo można odpowiednio wcześnie wykryć jego podniesione stężenie w powietrzu. Ustawione czujniki gazu w najczęściej uczęszczanych i najbardziej narażonych na jego występowanie pomieszczeniach zaalarmują mieszkańców zanim dojdzie do śmiertelnego zatrucia.

 

Zagrożenie oparzeniem – jak przeciwdziałać?

Projektując nową lub modernizując już istniejącą łazienkę, warto zwrócić uwagę na to, jakie zagrożenia mogą czaić się na nieostrożnych lub niezdających sobie sprawy z zagrożenia mieszkańców. Pierwszym, i najczęściej występującym, jest możliwość oparzenia się. Zbyt gorąca woda płynąca z kranu czy prysznica może spowodować poważne oparzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dzieci i osoby starsze posiadają niższy próg tolerancji na wysokie temperatury. W przypadku noworodków, niebezpieczny i bolesny może być kontakt z wodą o temperaturze nawet 40 stopni Celsjusza. Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury zostało przyjęte, że temperatura bieżącej wody nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza. Uważa się, że standardowym wyposażeniem łazienki (i innych pomieszczeń, w których znajdują się ujścia wody) powinna być bateria termostatyczna. Dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że tego typu produkty utrzymują temperaturę wody na stałym poziomie.

 

Śliskie powierzchnie – jak zabezpieczyć?

Mokra podłoga w łazience chyba nikogo nie dziwi. Mimo powszechnego występowania tego zjawiska, nadal wiele wypadków mających miejsce w łazience to właśnie kontuzje spowodowane upadkiem. Przed poślizgnięciem się może uchronić mata antypoślizgowa ułożona w wannie lub brodziku. Niestety takie rozwiązanie może zaburzyć estetyczny zamysł właścicieli. Istnieje więc alternatywa – wanny i brodziki prysznicowe, w produkcji których używa się materiałów mineralnych. Takie elementy wystroju są antypoślizgowe.

 

Wyposażenie łazienki – jak przechowywać?

Kilkuletnie dzieci mają tendencję do umieszczania w swoich ustach dziwnych, przypadkowych przedmiotów. Należy więc usunąć z ich zasięgu wszystkie żrące i trujące substancje, takie jak detergenty. Niebezpieczne mogą być także przedmioty ostre i spiczaste. Te także nie powinny się znajdować w miejscu o łatwym dostępie dla kilkulatka. Nożyczki, golarki i inne tego typu przedmioty powinny zostać umieszczone w szafkach do których dziecko nie dosięgnie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak szybko pozbyć się bólu głowy? Sposoby na ból głowy

Przeważnie ból głowy można zwalczyć domowymi sposobami, jednak gdy one nie pomagają, można również sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Ból głowy...

Zamknij