Facebook

Jak dbać o rozwój intelektualny dziecka?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Nie jest niczym nowym twierdzenie, że na rodzicach ciąży nie tylko odpowiedzialność za odpowiednie bezpieczeństwo i wychowanie dziecka, ale także za to jak będzie się ono rozwijało pod względem intelektualnym. Rodzice nie mogą zrzucać całej odpowiedzialności w tej tematyce na nauczycieli w szkole, gdyż po prostu nie zadziała to dobrze. Warto wypracować własne metody i stosować je w procesie wychowywania dziecka, gdyż może wydać to bardzo dobre owoce.

 

Odpowiednie podejście to klucz do sukcesu9

 

By dziecko odpowiednio dobrze rozwijało się intelektualnie, potrzebuje dobrych wzorców. Rodzic musi podejmować pewne czynności, ale przede wszystkim dawać dziecku wzór do naśladowania. Warto więc pokazywać się dziecku razem z książkami czy oglądając wartościowe treści w telewizji. Podczas rozmów z dzieckiem można też mu uświadamiać, że nauka może być bardzo ciekawa, a wszystkie negatywne wypowiedzi to po prostu stereotypy. Warto też wiązać w swoich wypowiedziach dobrą przyszłość, z wkładem w naukę za młodu. To pozwala uświadomić dziecku, że rozwój intelektualny prowadzi do sukcesu i może być czymś przyjemnym.

 

Samo pokazywanie odpowiednich postaw nie jest jednak samoistnym kluczem do sukcesu. Dziecko musi być zachęcane także w aktywny sposób. Warto więc podrzucać mu dobre książki (odpowiednie jednak do jego wieku) oraz szczegółowo zapoznawać się z tym jak mu idzie w szkole. Dobrze jest też zachęcać go do starannego odrabiania prac domowych i pokazywania, że nauka naprawdę ma sens. Przykładowo dziecku może nie podobać się matematyka. Rodzic, który dba o rozwój intelektualny dziecka powinien pokazywać mu, że matematyka może być fajna i może przydawać się. Niestandardowe podejście może wydać naprawdę duże owoce i czasami warto zaryzykować.

 

Przyszłość najważniejsza

 

Rodzice powinni pamiętać, że postawy, jakie wyrobią w dziecku mają kolosalne znaczenie dla jego przyszłości. Warto więc stymulować dziecko już od najmłodszych lat do osiąganie sukcesów w materii naukowej i dobrego podejścia do nauki. Nie można oczywiście zapominać przy tym o innych sferach życia. Złoty środek wydaje się tutaj najlepszą metodą.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nauczanie w domu – indywidualny tryb nauczania

Nauczanie indywidualne to jedna z rzadziej występujących form przyswajania wiedzy. Występują jednak liczne okoliczności umożliwiające taki tryb szkolnictwa. Jak każde...

Zamknij