Facebook

Oparzenia słoneczne – jak pomóc osobie z oparzoną skórą?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Oparzenia słoneczne to efekt nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych przy jednoczesnym unikaniu stosowania ochronnych kosmetyków z filtrem. Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń skórnych polega na schłodzeniu ciała letnią wodą oraz zastosowania środka regeneracyjno-łagodzącego na bazie pantenolu lub domowych środków przywracających naturalne pH skóry, jak: kefir, zsiadłe mleko lub maślanka.

 

Słoneczne oparzenia – pierwsza pomoc

 

Pierwasza pomoc przy oparzeniu słonecznym polega na schłodzeniu ciała. Po zejściu ze słońca najlepiej zatem obmyć delikatnie ciało w chłodnej wodzie z prysznica. Zimno uśmierza ból, a woda zmyje ze skóry resztki kremów do opalania, piasku, brudu czy potu. Po kąpieli na oparzoną skórę należy nałożyć preparat łagodzący, który przyspieszy proces regeneracji podrażnionego naskórka.

 

Jaka maść na oparzenia słoneczne?

 

Skutecznym środkiem na oparzenia słoneczne są środki na bazie pantenolu, np. w postaci wygodnej do aplikacji pianki, maści lub kremu. Preparaty tego typu dostępne są w każdej aptece, drogerii, sklepach spożywczych, a w przypadku turystycznych miejscowości, nawet w kioskach ruchu. Pantenol skutecznie łagodzi podrażnienia i zmniejsza nieprzyjemne uczucie napięcia skóry, przywracając jej odpowiedni poziom nawilżenia. Lecznicza maść na oparzenia przyspiesza procesy odnowy komórek, a także poprawia elastyczność naskórka.

 

Co na oparzenia słoneczne – domowe sposoby

 

W przypadku braku dostępu do środków aptecznych na oparzenia można skorzystać z domowych sposobów, jak: kefir, maślanka, zsiadłe mleko lub jogurt. Produkty spożywcze pomagają przywrócić naturalne pH skórze, a zawarta w nich witamina A i E, przyspieszy jej regenerację. Na oparzoną skórę najlepiej nakładać schłodzony jogurt lub kefir, aby zimno dodatkowo złagodziło ból i dokuczliwe pieczenie.

 

Skóra po nadmiernej ekspozycji na słońce szybko traci wodę, dlatego należy również zadbać o nawodnianie organizmu od wewnątrz. W upalne i słoneczne dni najlepiej, zamiast słodkich, gazowanych napojów, pić duże ilości wody niegazowanej (przynajmniej 2 litry dziennie).

 

Oparzenia słoneczne I i II stopnia

 

W wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne najczęściej występują oparzenia pierwszego stopnia. Objawiają się zwykle mocno zaczerwienioną skórą, pieczeniem i silnym rozgrzaniem naskórka. Oparzenia drugiego stopnia charakteryzuje pojawienie się na ciele bolesnych ran bądź pęcherzy, które wypełniają się płynem surowiczym. W przypadku, gdy u osoby oparzonej słońcem pojawiają się dodatkowo inne niepokojące objawy, jak: drgawki, gorączka, nudności oraz zawroty głowy istnieje ryzyko wystąpienia udaru słonecznego, co wymaga szybkiej interwencji lekarza.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kalendarz książkowy – jak go wykonać samodzielnie?

Kalendarz książkowy to użyteczny gadżet, który przydaje się zarówno w domu, w pracy czy w szkole. Osobisty organizer można wykonać...

Zamknij