Facebook

Patriotyzm i wychowanie patriotyczne po reformie edukacji

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Reforma edukacji rewolucjonizuje system kształcenia dzieci i młodzieży w Polsce. W związku z wejściem jej w życie nastąpił proces stopniowego wygaszania gimnazjów i wdrażania nowego programu. Jego ważnym punktem jest zaszczepienie miłości do ojczyzny i wychowanie patriotyczne już od najmłodszych lat. W tej kwestii największa odpowiedzialność spada na polonistów i historyków, których głównym zadaniem będzie dbałość o efektywne wdrożenie nowego programu.

Patriotyzm – dlaczego jest tak ważny?

Obecnie postawy patriotyczne są bardzo rozpowszechnione, czego dowodem są komentarze internautów na takich portalach informacyjnych, jak np. Salon24. Patriotyzm może przyjmować różne formy, jednakże jego najważniejszą cechą jest miłość i oddanie swojej ojczyźnie. Przejawem postawy patriotycznej jest uczestnictwo w obchodach świąt narodowych, np. Święta Niepodległości 11 listopada, oddawanie głosów w wyborach i kibicowanie polskim sportowcom. Niektórzy za patriotyzm uważają również wspieranie polskich producentów i kupowanie ich wyrobów. Ta postawa społeczna jest tak istotna zarówno ze względów symbolicznych, jak i gospodarczych – przywiązanie do swojej ojczyzny gwarantuje chęć pozostania na jej terenie, założenia rodziny, itp.

Zmiana kanonu listy lektur a wychowanie patriotyczne

Podstawą wychowania patriotycznego jest czytanie lektur i wierszy, traktujących o miłości i przywiązaniu do swojej ojczyzny. Jednym z ważnych elementów reformy oświaty jest zmiana dotychczasowego kanonu lektur. Wśród podstawowych pozycji dla uczniów podstawówek można wymienić, m.in.:  Mazurek Dąbrowskiego Józefa Wybickiego, Pana Tadeusza, Redutę Ordona i Śmierć Pułkownika Adama Mickiewicza, Chłopców z placu broni Ferenca Molnara, Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jarosława Marka Rymkiewicza i Stanisława Barańczaka.

Lekcje historii po reformie edukacji

Ważnym elementem wychowania patriotycznego jest również znajomość historii swojego kraju. Do tej pory program lekcji historii był niedopracowany, w efekcie czego dzieci i młodzież kończyli swoją edukację historyczną na lekcjach o I wojnie światowej. Z tego powodu postanowiono zwiększyć liczbę godzin historii w podstawówkach, liceach i technikach.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyjątkowy prezent dla taty na imieniny

Przejażdżka sportowymi autami to idealny prezent dla ojca, który jest miłośnikiem motoryzacji. Fanom dobrych trunków warto sprezentować degustację różnych rodzajów...

Zamknij