Facebook

Perfumy a woda toaletowa i perfumowana – czym się różnią?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Męskie i damskie zapachy w szklanych butelkach to mieszanina olejków eterycznych, alkoholu bądź wody. Stężenie nut zapachowych decyduje o tym, czy zapach to czyste perfumy, woda toaletowa, perfumowana czy kolońska.  

Czyste perfumy damskie i męskie (parfum)

Perfumy w czystej postaci zawierają największe stężenie olejków eterycznych ze wszystkich zapachowych substancji dostępnych na rynku kosmetycznym i perfumeryjnym. Pachnące olejki rozpuszczane są w 90-96% alkoholu. Perfumy charakteryzują się bardzo intensywnym zapachem. Wystarczy kropla substancji, aby woń perfum utrzymywała się na skórze przez cały dzień. Prawdziwe perfumy to towar ekskluzywny i sprzedawany najczęściej w małych flakonikach po 15 ml.  

Woda perfumowana (EDP, czyli eau de parfum)

Woda perfumowana, potocznie nazywana perfumami, to najpopularniejsza forma zapachów, jaką stosuje się, aby ładnie pachnieć. Męskie i damskie tanie perfumy można kupić w perfumeriach, a także w każdej drogerii, w tym również internetowej. Stężenie olejków eterycznych w wodach perfumowanych sięga około 10-15%, co daje trwałość zapachu na kilka godzin. Ceny, jak i nuty zapachowe, pachnących flakonów są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Woda toaletowa (EDT, czyli eau de toilette)

Stężenie olejków eterycznych w wodach toaletowych sięga 5-10%, stąd zapach nie jest tak trwały jak wody perfumowanej, ale za to jest bardzo świeży i delikatny. Formuła produktu jest na tyle lekka, że można ją rozpylać nie tylko na skórę, ale i włosy oraz ubranie, bez obaw o przebarwienia. Delikatne składniki wody toaletowej po rozpyleniu dają przyjemne uczucie świeżości i  lekkości. Produkt tworzy idealny komplet z wodami perfumowanymi. Niektórzy producenci zapachów tworzą specjalne serie wód toaletowych i perfumowanych o nieco odmiennym składzie, co w połączeniu tworzy zupełnie nowy zapach.

Woda kolońska (EDC, czyli eau de cologne)

Rodzajem wody toaletowej jest woda kolońska w której stężenie olejków eterycznych z reguły nie przekracza 5%. Uniwersalna nuta zapachowa produktu powoduje, że jest to uniwersalne pachnidło zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zapach produkowany jest już od początku XVIII wieku w Kolonii, stąd też obecna nazwa wody toaletowej.

Niezależnie od tego, czy do codziennego użytku użyje się perfum, wody toaletowej czy perfumowanej liczy się efekt, jaki wywołuje poszczególny ich zapach. Zapachowe preparaty mają przede wszystkim poprawiać samopoczucie, zwiększać pewność siebie i dawać uczucie świeżości. Bogaty wybór perfum oferuje drogeria internetowa, taka jak: Superkoszyk.pl.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czas reportażu i reporterów

Życie a literatura. Reportaże Scenariusze, jakie pisze życie są wielokrotnie o wiele bardziej zaskakujące i ciekawsze niż fikcja. Dzięki temu...

Zamknij