Facebook

Poznań miastem przyjaznym dla mieszkańców?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Poznań miastem przyjaznym dla mieszkańców?

Poznań to jedno z większych i bardziej rozwiniętych miast Polski. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i akademickim, ma dobrze rozwiniętą gospodarkę oraz ofertę kulturalną. Bezrobocie jest tu rekordowo niskie, łatwo więc o znalezienie zatrudnienia. Czy jest to zatem miasto przyjazne dla mieszkańców? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przeanalizować kilka kluczowych kwestii.

Transport publiczny

Transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty, a miasto jest w całości skomunikowane dzięki sieci tramwajów i autobusów. W mieście kursuje 21 linii tramwajowych i ponad 50 linii autobusowych ( w tym autobusów nocnych). Autobusy, w przeciwieństwie do tramwajów, kursują we wszystkich dzielnicach miasta. Natomiast podróż tramwajem ma tę przewagę, że pojazd nie stoi w korkach, więc można szybko i bezproblemowo dojechać do większości dzielnic Poznania.

Bilety są czasowe i okresowe. Można je kupić w biletomatach znajdujących się przy ruchliwych przystankach komunikacji miejskiej, w punktach sprzedaży, w biletomatach zamontowanych w autobusach i tramwajach oraz poprzez telefon komórkowy.

W mieście funkcjonuje też publiczna sieć wypożyczalni rowerów, a urzędujący prezydent wspiera budowanie kolejnych ścieżek rowerowych.

   Praca

W marcu 2018 roku w Poznaniu stopa bezrobocia wynosiła 1,4% i była najniższa w Polsce. Dane te wskazują, że w mieście łatwo o pracę i to w różnych branżach.

Nietrudno znaleźć zatrudnienie np. w handlu. Na terenie miasta znajduje się dużo sklepów i kilka galerii handlowych, w tym „Posnania” –  największe centrum handlowe w Wielkopolsce o pow. 100 tys. m².

Poznań ma także dobrze rozwinięty przemysł. Wśród większych zakładów znajdują się m.in. są Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski-Poznań, Zakłady Metalurgiczne „Pomet”, „Stomil”, Volkswagen, „Kompania Piwowarska”, „Jutrzenka”, Zakłady Mięsne „Pozmeat”,  „Wyborowa” oraz „Imperial Tobacco Polska”.

Znajdują się tu Międzynarodowe Targi Poznańskie – największy organizator targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Miasto staje się rozwija, otwierają się nowe firmy. Jedną z dużych spółek jest filia firmy OLX -popularnego serwisu ogłoszeniowego. Jak widać, łatwo jest tutaj znaleźć pracę i łatwo ją także zmienić.

Ceny mie16szkań

Jak przystało na jedno z bogatszych miast w Polsce, Poznań ma wysokie ceny mieszkań. Jak w każdym rozwiniętym ośrodku handlowo-przemysłowym nieruchomości są drogie. Przeciętna cena kawalerki wynosi około 200 tys. zł.  Sporo osób kupuje mieszkania tam, gdzie jest taniej czyli na obrzeżach, w miejscowościach pod Poznaniem, z których potem dojeżdża do pracy do Poznania.

Poznań oferuje też mieszkania komunalne i w ramach oferty TBS.

Poznań to ciekawe miejsce do życia, ponieważ oferuje wiele możliwości zawodowych i kulturalnych. Są tu teatry, opera, małe i duże kina, wiele restauracji i uroczych kawiarenek. Jest to także miasto zielone, gdzie można spędzić czas nad wodą w samych granicach metropolii. Kilka przystanków od centrum znajduje się sztuczny zbiornik Jezioro Maltańskie, gdzie w ładną pogodę można spotkać spacerowiczów i amatorów wycieczek rowerowych. Odbywają się tu także Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie i Wioślarstwie.

Miasto jest dobrze zorganizowane i skomunikowane. Bez wątpienia jest to atrakcyjne miejsce, jednak dość drogie z uwagi na ceny wynajmu i koszty zakupu mieszkań.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Obsługa prawna firm – wsparcie kancelarii przy tworzeniu umów

Tworzenie i zawieranie umów to podstawa funkcjonowania każdego biznesu, działalności. Często jednak pojawiają się problemy z interpretacją zapisów lub wątpliwości...

Zamknij