Facebook

Praca przy komputrze – wpływ na zdrowie

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

W dzisiejszych czasach komputer jest najważniejszym narzędziem pracy dla wielu ludzi. Bez niego nie może istnieć żadna firma, bo prowadzenie księgowości byłoby niemożliwe. Młodzi ludzie zwykle dążą do tego, by móc pracować „za biurkiem”. Jednak czy to na pewno jest takie dobre, jak nam się często wydaje?

Zalety pracy przy komputerze

Nie ma już chyba osoby, która nie umiałaby obsłużyć komputera. Praca przy nim jest zatem wygodna dla młodych osób, bo nie muszą nabywać wielu nowych zdolności. Wystarczy, że nauczą się obsługiwać jeden, czy dwa programy i mogą podjąć pracę.  Praca przy komputerze jest atrakcyjna, bo nie jest ciężka, pracuje się w przyjemnych warunkach, bez mrozu, czy dźwigania ciężarów. Nie ma też większego ryzyka wypadku.Oczywiście wiele stanowisk opartych na pracy przed komputerem wymaga wyższego wykształcenia, ale to również nie sprawia większych problemów.

Są jednak rodzaje zawodów, do których wykonywania nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia, czy szkoleń, a pracuje się za biurkiem. Wiele osób podejmuje też pracę przez internet. Czasem po prostu jest im tak wygodniej, ale zdarza się, że nie mają innego wyboru. Tego typu praca najczęściej nie wymaga poświęcania ośmiu godzin dziennie; zwykle czas pracy jest elastyczny. Jeśli zrobimy to, co nam zlecono, nikt nie ocenia ile czasu to zajęło i kiedy zostało zrobione. Liczy się tylko efekt końcowy więc możemy pracować nawet kilka minut dziennie.

Praca przy komputerze nie jest idealna

Chociaż plusy takich zawodów są niezaprzeczalne i wydawać by się mogło, że nie ma nic lepszego niż praca przy komputerze to jednak niesie ona ze sobą niebezpieczeństwo.

Mimo iż jest to praca łatwa, nie ma szkodliwych warunków to długotrwałe, regularne korzystanie z komputera zagraża naszemu zdrowiu. W jaki sposób?

Przede wszystkim patrzenie w ekran bardzo niszczy wzrok. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty.

Drugim problemem wynikającym z pracy przy biurku są wady postawy. Ciągłe trwanie w pozycji siedzącej osłabia kręgosłup. Pogłębianie się tych wad jest bardzo niebezpieczne.

Promieniowanie emitowane przez ekran wpływa też na pracę mózgu. Osłabia pamięć i koncentrację, a także powoduje uczucie zmęczenia.

Najbardziej widocznym problemem, jaki wiąże się z siedzącym trybem życia jest otyłość, a ta prowadzi do wielu poważnych chorób.

Przed podjęciem pracy przy komputerze trzeba się zastanowić, czy taki tryb życia jest dla nas dobry. A jeśli już się zdecydujemy, to warto zacząć też przeciwdziałać wpływowi komputera na nasz organizm.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oryginalne pomysły na prezent dla nastolatki pod choinkę

Prezent dla nastolatki bywa nie lada wyzwaniem. Mamy wrażenie, że nastolatki są wybredne i trudno trafić w ich gust. Proponujemy...

Zamknij