Facebook

Pracownik poszukiwany – gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Poznaniu?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Niska stopa bezrobocia wpływa na poprawę warunków oferowanych przez pracodawców kandydatom do pracy. Deficyt pracowników odczuwalny jest w różnych branżach i na stanowiskach różnego szczebla, a najbardziej dotkliwie odczuwają go pracodawcy branży finansowej, IT oraz produkcyjnej.

Rynek pracownika w Polsce – jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Poznaniu?

W dziedzinie takiej jak praca Poznań jest jednym z najlepszych miast w Polsce do poszukiwań. Bezrobocie w mieście wynosi zaledwie 1,3 procent (dane GUS za maj 2018) i jest najniższe w Polsce, nawet Warszawa ma nieco wyższą stopę bezrobocia (1,8 procent w maju 2018 roku). Oznacza to, że w Poznaniu łatwiej niż w innych miastach znaleźć pracę, a rynek pracy przekształca się w rynek pracownika.

W wyniku tych zmian pracodawcy, żeby pozostać konkurencyjnymi na rynku, podnoszą wynagrodzenia i kuszą korzyściami pozapłacowymi. Tylko w ten sposób mogą przyciągnąć do siebie najlepszych kandydatów w dobie deficytu doświadczonych specjalistów.

Kogo szukają poznańscy pracodawcy i co oferują najlepszym kandydatom?

W Poznaniu pracę najłatwiej można znaleźć w takich dziedzinach, jak finanse, ekonomia, IT, administracja biurowa, produkcja, łańcuch dostaw i niezmiennie popularne sprzedaż oraz obsługą klienta. Pracodawcy poszukują przede wszystkich ekspertów w tych dziedzinach, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem i znajomością języków obcych (zwłaszcza specjaliści od IT, finansiści i ekonomiści). Wymagania zależą od stanowiska i rodzaju oferowanej pracy, jednak można stwierdzić, że w wielu przypadkach niezbędne jest posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego oraz biegłe posługiwanie się językiem angielskim.

Gros ofert pracy w Poznaniu skierowana jest też do pracowników o niskich kwalifikacjach. Pracodawcy poszukują zmotywowanych do pracy kandydatów, czasami nie wymagając żadnego doświadczenia ani wykształcenia, a jedynie np. gotowości do pracy w systemie zmianowym. Wynika z tego, że w Poznaniu nie tylko doświadczeni specjaliści mogą łatwo znaleźć pracę, ale też pracownicy niewykwalifikowani i bez doświadczenia. Obu tym grupom pracodawcy proponują zupełnie inne warunki.

Specjaliści mogą liczyć na pensje zbliżone wysokością do średniej płacy w Polsce i o wiele wyższe, możliwość brania udziału w kursach, szkoleniach i wyjazdach oraz delegacjach, a także bogate pakiety korzyści pozapłacowych. Tymczasem nisko wykwalifikowani pracownicy powinni spodziewać się zarobków w wysokości od płacy minimalnej do średniej, stabilnego zatrudnienia oraz dodatkowych benefitów (zależy od pracodawcy).

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezpieczna łazienka – jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny?

Bezpieczeństwo mieszkańców we własnym domu nie jest chyba nikomu obojętne. Chcąc zadbać o ich życie i zdrowie. nie wystarczy tylko...

Zamknij