Facebook

Problemy współczesnych przedsiębiorców.

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Jak wstrzelić się z usługami, produktem aby działalność, którą mamy zamiar prowadzić była rentowna i przynosiła oczekiwane przez nas zyski? Jak dbać o pracowników, by utożsamiali się z firmą i chętnie wykonywali swoją pracę? Na takie pytania odpowiada większość przedsiębiorców w sektorze prywatnym. Dodatkowo przychodzi im się zmierzyć z kolejnym problemem jaki się pojawił: deficyt pracowników na rynku pracy.

Praca fizyczna? Tak ale nie w Polsce…

Okazuje się, że pozyskanie pracowników do prac fizycznych, produkcyjnych i w warunkach trudnych jest kłopotliwa. Potencjalni pracownicy niechętnie podejmują się tego typu zadań, wynika to przede wszystkim z poczucia niewspółmiernego wynagrodzenia w stosunku do wykonywanej pracy. Nie jesteśmy zamknięci w swoim polskim światku, mamy rozeznanie w stawkach za godzinę pracy w innych krajach Europy. Jeśli firma produkcyjna w Polsce proponuje wynagrodzenie w granicach dwóch tysięcy złotych na rękę, a za taką samą pracę w Niemczech można zarobić nawet trzy razy tyle, logiczna wydaje się emigracja zarobkowa. Deficyt pracowników na rynku pracy wynika z prostej kalkulacji: wyjeżdżamy pracować tam, gdzie więcej zarobimy. Wcześniej były to lokalne przemieszczenia, ze wsi do miasta, z mniejszych miast do większych. Otwarte granice i wejście na rynek pracowników pokolenia, które zna języki obce, a nawet jeśli nie zna, nie boi się wyzwań i podjęcia pracy w innym kraju.

Polityka socjalna

Negatywny wpływ pogłębiający deficyt pracowników na rynku pracy ma również polityka socjalna państwa. O ile wspomaganie rodzin jest praktykowane w wielu państwach Unii Europejskiej i nie przyczynia się do nagłej kalkulacji przez kobiety: wolę zostać w domu z dziećmi, niż zarobić kilkaset złotych więcej na etacie. Ma to związek z niskimi stawkami za jakie pracują kobiety. W ten sposób pojawia się deficyt pracowników na rynku pracy w przemyśle lekkim, przetwórstwie i handlu. Kobiety wolą zostać w domu, pobierać socjal i ewentualnie dorobić przy sprzątaniu i opiece nad dziećmi.

Problem, o którym piszemy ma dwa rozwiązania podniesienie stawek za pracę lub pozyskanie pracowników z krajów, w których wynagrodzenie jest niższe niż u nas i chętnie podejmą się pracy w Polsce.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepsze pomysły na pracę dorywczą dla młodych

Będąc w szkole średniej czy na studiach, czas po lekcjach możesz zabijać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest codzienne...

Zamknij