Facebook

Rada rodziców

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

W każdej polskiej szkole grupa zaangażowanych rodziców tworzy specjalną radę, która zajmuje się organizowaniem różnych wydarzeń i ogólną pomocą nauczycielom. Mogą oni wychodzić ze swoimi własnymi inicjatywami dotyczącymi przerwania monotonii szkolnego życia, mogą również apelować w sytuacjach, kiedy czują, że ich dzieci są z jakiegoś powodu poszkodowane. Ich działalność jednak zazwyczaj jest niezwykle wartościowa.

 

Finansowanie

 

Oczywistą sprawą jest to, że rada rodziców musi mieć swoje własne pieniądze na poprawne funkcjonowanie. Najczęściej każdy uczeń musi uiścić opłatę, wedle zadeklarowanej kwoty. Zbieraniem pieniędzy może zająć się klasowy skarbnik i wychowawca, a samo przekazanie funduszy na konto rady rodziców należy do kompetencji szkolnego sekretariatu. Dzięki takiemu działaniu, rodzice zaangażowani w radzie mają faktyczne środki, które mogą przekazywać na swoje cele. Konkretna kwota jest deklarowana przez rodziców ucznia – wedle swoich możliwości finansowych. Najczęściej jest to od 30 do 60 zł w przeciągu całego roku.

 

Działalność

 

Rada rodziców zawsze angażuje się w imprezy takie jak Dzień Nauczyciela czy zakończenie roku szkolnego, kiedy należy podziękować nauczycielom za ich ciężko pracę i zakupić symboliczny kwiatek czy też czekoladkę. Rodzice biorą również udział zazwyczaj w samej organizacji wydarzenia, czasami nawet pomagają w przeprowadzeniu prób i sugerują zmiany w scenariuszu. Mogą także dobrowolnie uczestniczyć w wydarzeniach szkolnych jako opiekunowie – na szkolnych wycieczkach lub imprezach takich jak połowinki lub studniówki. Zwłaszcza przy okazji tej drugiej imprezy, każde wsparcie przy organizacji jest nieocenione i gwarantuje specjalne podziękowanie od dyrektora szkoły na zakończenie roku. Pieniądze wpłacane na radę rodziców mogą być wykorzystywane także w inny sposób – w pewnej szkole np. na Mikołajki wynajęto specjalną fotobudkę, aby uczniowie na przerwach mieli możliwość trochę się pobawić. Innym sposobem dysponowanie środkami jest przeznaczenie ich na wyjazdy zdolnych uczniów na olimpiady przedmiotowe czy też inne konkursy wraz ze swoim opiekunami.

Czytaj o wychowaniu patriotycznym na naszym blogu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pracownik poszukiwany – gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Poznaniu?

Niska stopa bezrobocia wpływa na poprawę warunków oferowanych przez pracodawców kandydatom do pracy. Deficyt pracowników odczuwalny jest w różnych branżach...

Zamknij