Facebook

Świerk kłujący – charakterystyka rośliny, uprawa, zastosowanie

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Świerk kłujący jest drzewem iglastym powszechnie uprawianym w przydomowych ogrodach oraz w parkach miejskich. Szczególnie cenione są odmiany o pięknych srebrzysto niebieskich igłach. Świerk kłujący wykazuje wysoką odporność na zanieczyszczenia powietrza, dobrze rośnie nawet na suchych glebach.

Świerk kłujący jest pięknym, okazałym drzewem iglastym o wysokiej wytrzymałości na niskie temperatury i susze. Ponadto jest rośliną o niewielkich wymaganiach glebowych preferującą stanowiska słoneczne. Świerk kłujący znajduje zastosowanie jako drzewo ogrodowe, sadzi się je również w parkach i zieleni miejskiej.

 

Świerk kłujący – wygląd i osiągane rozmiary

Świerk kłujący jest rośliną iglastą pochodzącą z górzystych obszarów Ameryki Północnej. W naturalnym środowisku występowania drzewo może osiągać wysokość 30-40 m. W polskich warunkach klimatycznych zwykle wysokość świerku kłującego nie przekracza 20 m. Świerk kłujący posiada gęste, stożkowate, regularne i wąskie korony. Jego igły są sztywne i kłujące. Najczęstszymi odmianami są te o niebieskich lub srebrzysto niebieskich igłach. Pierwotna forma świerku kłującego charakteryzowała się barwą ciemnozieloną, jednak aktualnie jest ona rzadko spotykana. Świerk kłujący w okresie wiosennym wydaje szyszkowate kwiaty żeńskie, z których rozwijają się duże, walcowate szyszki nasienne.

 

Wymagania uprawowe

Świerk kłujący jest drzewem o niewielkich wymaganiach uprawowych i pielęgnacyjnych. Wykazuje wysoką wytrzymałość zarówno na niskie temperatury, jak też susze. Charakteryzuje się małymi wymaganiami glebowymi i dobrze rośnie nawet na suchych glebach żwirowatych i piaszczystych. Świerk kłujący jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego powszechnie sadzonych jest w parkach i zieleni miejskiej. Preferuje stanowiska słoneczne, nie powinno się go sadzić w zacienionych miejscach. Świerk kłujący uprawiany w cieniu ma gorszą i mniej atrakcyjną barwę, a ponadto wykazuje tendencję do szybkiego gubienia igieł.

 

Cięcie świerk kłującego

Świerk kłujący jest rośliną iglastą, która dobrze znosi cięcie. Z tego powodu nierzadko wykorzystywany jest do tworzenia formowanych żywopłotów. Świerk kłujący można przycinać dwa razy w sezonie – wiosną w okresie kwietnia oraz latem w lipcu. Wskazane jest, aby cięcie za każdym razem wykonywać w innym miejscu pędu.

 

Zastosowanie świerku kłującego

Świerk kłujący ze względu na niewielkie wymagania uprawowe, pielęgnacyjne oraz dobre znoszenie przycinania znajduje szerokie zastosowanie w przydomowych ogrodach. Wykorzystywany jest jako krzew i drzewo ogrodowe. Doskonale sprawdza się w roli szpalerów i żywopłotów, które chronią przed silnym słońcem i wiatrem. Świerk kłujący powszechnie sadzony jest w parkach i zieleni miejskiej, głównie pojedynczo lub w luźnych grupach. W ten sposób drzewa iglaste zachowują okazałe i pełne ugałęzienia koron przez wiele lat, gdyż nie rzucają na siebie wzajemnie cienia. Gałęzie świerków kłujących ze względu na walory estetyczne i ozdobne znajdują zastosowanie w bukieciarstwie. Wykorzystywane są do tworzenia świątecznych stroików, którymi dekoruje się stoły i drzwi. Świerk kłujący o srebrzystoniebieskich igłach nierzadko występuje w roli choinki bożonarodzeniowej.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak doładować telefon na kartę? Oto najlepsze metody!

Nie musimy nikogo przekonywać, że posiadanie telefonu na kartę to wiele korzyści, z których najważniejsze to: brak długoterminowej umowy oraz...

Zamknij